Gyulai Várszínház | VII. Nemzetközi Shakespeare Fesztivál
2011. július 7–17.
Sajtóanyag
A hetedik nemzetközi Shakespeare Fesztivált 2011. július 7-17-ig rendezik meg a Gyulai Várszínházban. Az elmúlt években komoly rangot kivívott fesztiválra az idén is világhírű előadásokat, rendezőket, színészeket hívnak meg, és bemutatkoznak a legjobb magyar Shakespeare-előadások is.
Ebben az évadban az összművészeti fesztivál négy új bemutatója közül az első a Shakespeare Fesztivál keretein belül lesz: a Troilus és Cressida című Shakespeare művet Horváth Csaba rendező-koreográfus állítja színpadra. A ritkán játszott darab Shakespeare egyik legnehezebben besorolható színpadi játéka, amely groteszk és szatirikus komédia, de ugyanakkor tragikus is. A színdarab az ókori Trójában játszódik, cselekménye egy kalandos szerelem története a háború viszontagságaiban. Az előadás főbb szerepeit a Nemzeti Színház két kiváló művésze László Zsolt és Tompos Kátya, valamint a Forte Társulat művészei játsszák, akik egyaránt nagyszerűek a prózában és a táncban is. Az előadásban a zenének is fontos szerepe lesz végigkísérve a cselekményt.
Vendégük lesz a világhírű grúz rendező, Robert Sturua, aki varázslatos előadását, Shakespeare: Vízkereszt, vagy amit akartok című produkcióját hozza el a tbiliszi Rustaveli Nemzeti Színház előadásában.
Új bemutatóval készül Gyulára a világhírű rendező, a litván Oskaras Korsunovas. Shakespeare: A vihar című művét a rendező társulata, az OKT játssza el a gyulai fesztiválon világpremierként, MIRANDA címmel.
Dél-Koreából ritkán jut el előadás Európába. Most a többszörös fesztiváldíjas, látványos produkciót, a Szentivánéji álom című vígjátékot a Yohangza Társulat mutatja be Gyulán.
A magyar Shakespeare előadások közül meghívást kapott a fesztiválra a sepsiszentgyörgyi A velencei kalmár című előadás, amelyet Bocsárdi László állított színpadra. Látható lesz Gyulán az Örkény Színház előadásában Dürrenmatt szatirikus Shakespeare átirata a János király sztárszereposztásban. A HOPPart társulat egy friss feldolgozást mutat be Korijolánusz címmel. Efraim Kishon (Kishont Ferenc) bohózatát is láthatják a fesztiválon, amelynek címe, Rómeóné és a Júlia ura. Az író az ismert történetet továbbszőve bemutatja, hogy mi történik a két szerelmessel tíz év múlva. Az Iskola Színház egy interaktív beavató színházi előadáson hozza közelebb a nézőkhöz a Rómeó és Júlia című klasszikus darabot.
Kiemelkedőnek ígérkezik a londoni Musician of the Globe együttes koncertje Szerecsendió és gyömbér címmel, amelyben Shakespeare-kori kocsmadalok és sikamlós történetek fognak megszólalni a zenekar és a világhírű muzsikus, Philip Pickett előadásában. Külön erre az alkalomra készül a fesztivál felkérésére a Jazzonett program, amelyben Shakespeare szonettek fognak elhangzani jazz zenével Lantos Zoltán és az OpenSource együttes előadásában, Tompos Kátya színművész közreműködésével.
A fesztiválon találkozhatnak Bereményi Géza íróval, lesz egy érdekes konferencia Shakespeare és a multikulturalitás címmel, filmeket is vetítenek, ismét lesz gasztronómia és egy mini borfesztivál Midsummer Wine’s Dream címmel koncertekkel, utcaszínházi előadásokkal, Shakespeare mesékkel a gyerekeknek július 7-9-ig. Részletes műsor itt!