Gyula, Bakony, Hamlet | Vilmos naplója 2.

Gyula, Shakespeare Fesztivál – július 6,7 -péntek, szombat

Míg én a széljárást  figyeltem és az esőáztatta szabadtéri programok fölött búsultam pénteken, mások behúzódtak az eresz és a sátor alá és folytatták a Fesztivált. Nagy  túlélők ezek a délmagyarok! A vihar a vihar ellenére ismét ment, igaz kissé késve kezdték, mert le kellett törölni a székeket a Vár nézőterén. És teltház volt, harmadszorra, szombaton is.

A szombat  a kellemes élmények napja lett számomra: a tikkasztó időben a délelőtti séta során csupa kedves helybélivel találkoztam. Itt másképp múlik az idő, mint London körül… ez a feliratokból is látszik. Ez a kedvencem:

A zöld lombok mögött igazán szerényen áll ez a 100 éves ház,  vigyáz rá a család, nyaranta itt hűsölnek és az egykori tulajra, a dédmamára gondolnak.

A múlt és a jövő közös kalácsa jól kisült a Vár előtt. A dobozi ifjak szép népviseletben begyújtották a kemencét, a régi recept szerinti kenyérlángost megkelesztették, és a rá való szalonnát is kisütötték. Kézmosót is régit hoztak.

Cserébe a látványért megosztok egy legendát: a  jó kis szalonna, mit ma már békönnek mond a magyar, az angolba a magyarból származott ám! Nem csak a szó – BACON -, azaz bacon szalonna, hanem maga a finom füstölt áru is! Mert az angol kereskedők a nagy piacokon a legjobbnak a BAKONYból való húst tartották, és így keresték: bakonyi van-e? (is there any bakony?) Így lett a békön a magyar-angol barátság bizonytéka. A magyarok által igencsak kedvelt angolszalonna  nevének eredetére még nem találtam rá. De valami hamlet nevű rágnivalót, kenyérhelyettesítőt láttam a boltban. Most ezen is el kell gondolkodni: ham, azaz sonka…

Szóval, amíg készült ami a testnek jár, addig a sátor „hűvösében” a lélek is kapott táplálékot. A gyulai levegő teszi talán, hogy minden évben felfedezhetünk ifjú zenészeket? Vagy simán a híres Kodály-módszer? A Beep-Boo együttes után a EuroVoices Trió: Szaniszló János – Soós Enikő – Csorba Kata szolgáltatta a Midsummer Wine’s Dream – Szentivánéji Borfesztivál délutáni pezsgőjét.

Egyre többen gyülekeztek a Vár előtti  füves játéktéren, mintha tudták volna (persze, hogy tudták), milyen jó kis mulatság következik! Emlékezhettek erre a társulatra tavalyról, és láthatták őket előző este is. Elemükben voltak az ifjú szín-észek, sorra kifigurázták a kortársaimat (nem is engem, ó nem…!) és végül rá kellett jöjjenek: a Mesteremberek  a legmesteribb szöveg!

Kicsik-nagyok szájtáti népe még a kenyérlángosról is elfelejtkezett, mert Thisbe, a fal és az oroszlán ügye fontosabb. A csapat Shakespeare bohócai néven fut, ami kissé megtévesztő, de kétségkívül jó pr fogás. A szomszédvár Békéscsaba Színitanházának végzős növendékei, így tehát agyő, barátaim!

Vasárnap búcsúzunk, sok sikert a további deszkákon és néha vegyétek elő Hamletem intelmeit színészeihez.  Mert mint láttuk: a jövő nemzedéke lábainknál ül és minden lépésünkre figyel.